Judo

Checkmat

Biz Kimiz?

Checkmat Judo Academy, ben Oya Işık ve eşim Semih Işık tarafından 2013 yılında, 4 yaş ve üzeri çocuklara eğlenceli spor aktiviteleri sunmak amacıyla kurulmuş bir çocuk kulübüdür.
Ben eski milli sporculardanım. 16 yıl özel Enka okullarında beden eğitimi öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Semih Hocamız da 100 den fazla A milli sporcu ve 6. Dan Judo antrenörüdür.
Kulübümüzde, çocukların gelişimlerini destekliyor ve hedef belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Kazandıkları beceriler ve hazır bulunuşluk düzeylerine göre yurtiçi ve yurtdışında yapılan müsabakalara katılarak, küçük yaşta bunları deneyimleme fırsatı sunuyoruz.
Salonumuz Kurulduğu günden beri Emirgan Reşitpaşa arasında ulaşımı kolay bir konumdadır.


Neden Judo?


Çocuğunuzun fiziksel gelişimi yanında zihinsel ve duygusal açıdan da gelişim sağlayacağı bir yol arıyorsanız, judo bunu yapmanın harika bir yoludur. Judo kelime anlamı “yumuşak yol” anlamına gelen, kaba kuvvetle ilgisi olmayan, vurma, tekme atma gibi karşı tarafa zarar verici hareketleri içermez. Teknik, zamanlama ve denge becerilerinin şiddet içermeden, kontrollü bir şekilde birleştirilmesiyle yapılan bir spordur. Judo da bilgi ve beceri seviyeni belirleyen kemerler vardır. Kemerler çocukların ilerlemesi için daha çok caba göstermelerini sağlayan harika bir motivasyon aracıdır.
Atış tekniklerinden dolayı çocuklara ilk öğrettiğimiz şey, düşerken vücudunu nasıl korumaları gerektiğidir. Düşmeyi öğrenen çocuk hayatı boyunca O’nu kazalara karşı koruyacak bir beceriyi edinmiş olur. Disiplin ve başkalarına saygıyı geliştiren bir spor olduğu için saldırgan davranışlarda bulunmanın doğru bir çözüm yolu olmadığını ve öğrenilen tekniklerin sadece minderde yapılması gerektiğini bilirler. Judoyu diğer branşlardan ayıran en önemli özelliği, fiziksel gelişim yanında, içinde barındırdığı değerler. Bu değerler sayesinde; duygularını kavrayıp kontrol etmeyi, Özgüveni, saygılı olmayı, odaklanmayı, sabretmeyi ve bunlar gibi birçok değeri kazandırır.